گزارش روزنامه فناوران از سخنرانی امیر شوکتی در همایش نهادینه‌سازی فرهنگ کارآفرینی

سه‌شنبه بیست و یکم شهریور ماه همایش نهادینه‌سازی فرهنگ کارآفرینی در سالن دیوان محاسبات کشور برای فرزندان پرسنل برگزار شد. در این همایش از امیر شوکتی موسس شرکت تحلیل ارتباط و سازنده بات تلگرامی حرف به من به عنوان یک کار‌آفرین جوان تقدیر شد و سپس وی به صحبت برای حضار پرداخت. گزارش وحید حجه‌فروش که در سایت پرداخت برتر منتشر شده را در ادامه می‌خوانید:


امیر شوکتی گفت: من متولد سال ۱۳۷۳ هستم و فضای ذهنی من از شما خیلی دور نیست. مسیری که من از کار دولتی خارج شدم را می‌خواهم بگویم، هر چند مسیر کارآفرینی برای همه یکسان و مشابه نیست و من فقط میخواهم تجربیات خود را بگویم. من سال ۱۳۸۸ که پانزده سال داشتم وارد تیم همشهری جوان شدم و سپس سردبیر همشهری دیجیتال شدم. من در خانواده‌ای بزرگ شدم که همه کارمند بودند و در فضای مهمانی‌های خانوادگی بیشتر صحبت در مورد حقوق و مزایای کارمندی بود و این مسیر را می‌پسندیدند. در دوران راهنمایی مجله همشهری جوان را مطالعه می‌کردم و بسیار علاقه داشتم که در آن‌جا مشغول به کار شوم، اما برای من بسیار دور از ذهن می‌نمود.

قصه ورود من به همشهری جوان این گونه بود که یک روز در نمایشگاه مطبوعات با سردبیر همشهری جوان ملاقات کردم و به او گفتم که جای بخشی در رابطه با فن‌آوری اطلاعات در همشهری جوان خالی است، او در جواب به من گفت که وارد تیم همشهری جوان شوم و این بخش را راه‌اندازی کنم،این گونه بود که من به همشهری جوان پیوستم. بعد از مدتی تصمیم به جدایی از همشهری گرفتم تا کسب‌و‌کار خود را راه‌اندازی کنم.نکته‌ای که در این قصه وجود دارد این است که کار در بسیاری از شرکت‌ها، نیازی به مدرک و سن و تجربه بالا ندارد، من دانش‌آموز مقطع دبیرستان بودم و در کار خبرنگاری تجربه‌ای نداشتم، اما تیم همشهری به من کمک کرد و آموزش‌های لازم را به من داد. به دو دلیل از همشهری بیرون آمدم، اول این که وقتی به عنوان یک کارمند فعالیت می‌کنید، یک سقف درآمدی دارید، هر چقدر هم این درآمد بالا باشد باز محدودیتهایی وجود دارد و هر چقدر هم که بیشتر تلاش کنید، دریافتی شما از یک محدوده‌ای بالاتر نخواهد رفت. نکته دوم این بود که این کار برای من بسیار روزمره و تکراری شده بود و دیگر باعث رضایت من نمی‌شد.

برنده نخست الکامپ ۲۰۱۷ در ادامه گفت نکته‌ای که در مسیر متداول درس و دانشگاه وجود دارد این است که بعضی از رشته‌ها بسیار پویا هستند و منابعی که در دانشگاه تدریس می‌شود منابع قدیمی است. به عنوان مثال می‌توان از خبرنگاری و برنامه نویسی نام برد، هر چند در بسیاری از رشته‌ها وجود تحصیلات اکادمیک برای ورود به فضای کسب و کار بسیار حائز اهمیت است. مهم‌ترین خصوصیت یک شخص کار‌آفرین سرسختی او است، برای موفقیت مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشتم و چندین بار هم شکست خوردم شاید بشود گفت: تا زمان ورود به حوزه کسب‌و‌کار متوجه معنی دقیق جمله هر شکستی درسی است برای پیروزی نمی‌شدم. من چندین بات متفاوت ساخته‌ام که شکست خورده‌اند و از هر کدام درسی گرفتم، تا بالاخره موفق شدم. امروز در معرفی من گفتند امیر شوکتی کارآفرین موفق اما کسی اشاره نکرد که سال گذشته من به دلیل شکست در پروژه‌های متفاوت مبلغ زیادی بدهکار بودم، بعد از موفقیت به سختی‌های گذشته نگاه نمی‌شود. از دیدن دنیاهای متفاوت نترسید، مخصوصا در زمانی که در بسیاری از رشته‌ها محتوا فارسی مناسب و باکیفیت در اینترنت یافت می‌شود و شما با مطالعه آن‌ها می‌توانید به علائق خود برسید.

امیر شوکتی سپس به سوالات چند تن از حضار پاسخ گفت. او در جواب سوال اول مبنی بر چگونگی ورود به این حوزه و جدید‌ترین کار شما چیست؟ گفت: زمانی که در روزنامه بودم چند ایده داشتم و باید برای آن‌ها چند ماه پول پس‌انداز میکردم و به برنامه نویس پرداخت می‌کردم تا برنامه مورد نظر من را عملیاتی سازد، بعد مشکلات فراوان در این زمینه و این که بسیاری از خروجی‌ها با برنامه مورد نظر من تفاوت داشت باعث شد به یادگیری برنامه نویسی روی آوردم و مشغول به کار شدم. سایت و بات همکادو به زودی دردسترس عموم قرار می‌گیرد و نحوه کار آن به این شکل است که شما لیستی از وسایل مورد نیاز خود در آن تهیه می‌کنید و با دوستان خود به اشتراک می‌گذارید، هر کدام از دوستان می‌تواند بخشی از پول آن وسیله را به شما هدیه بدهد و بعد از کامل شدن مبلغ، کادوی مورد نظر برای شما ارسال می‌شود.

مدیرعامل تحلیل ارتباط در پاسخ به سوالی در مورد میزان مطالعه‌اش گفت: در این روز‌ها به دلیل مشغله فراوان میزان مطالعه من کم و کاملا مرتبط با کار است، اما به شدت احساس نیاز می‌کنم در حوزه‌های دیگری هم مطالعه منظم داشته باشم.

وی در جواب سوالی درباره تفاوت فضای کسب‌و‌کار ما با کشور‌های پیشرو گفت: از لحاظ کیفیت فنی بسیار عالی هستیم اما در مساله اکو سیستم و زیرساخت چندین سال عقب هستیم.
شرکت تحلیل ارتباط برنا و بات تلگرامی «حرف به من» در نمایشگاه الکامپ امسال برنده رتبه اول بهترین استارتاپ الکام‌استارز شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *